پایان راه

هر نظام سیاسی ظرفیتی برای اصلاح شدن دارد، این ظرفیت از طریق

روشهای قانونی مانند انتخابات سالم و حقیقی و دستگاههای متعدد نظارتی  ایجاد می شود تا راه را بر فرمایشی بودن انتخابات و خودکامگی حکام می بندد و نظامی پویا و مانا ایجاد کنند. اما آنگاه که خودکامگی ها راه را برسالم بودن انتخابات ببندند بی تردید دیگر ظرفیتی برای اصلاح نظام از روشهای قانونی مسالمت آمیز وجود نخواهد داشت. گرچه شایان ذکر است که نقش به موقع رهبری یک نظام، نقش پررنگی در جلوگیری از بروز خودکامگی ها می تواند باشد.

به جرات می توان گفت که بزرگترین ظرفیت برای اصلاح نظام ما در این انتخابات پدید آمده بود. حضور گسترده همه اقشار گواه این مطلب بود. اما نتیجه! مایه دلزدگی شدید مردم گردید و نشان داد که این نظام دیگر ظرفیت قانونی برای اصلاح خود باقی نگذاشته است. تنها تصمیم رهبری عالی نظام می تواند مانع بروز این حادثه تلخ باشد که امیدوارم با تدبیر به موقع ایشان این نعمت را از نظام و مردم نگیرند.

/ 2 نظر / 7 بازدید
. . .

حیف از رای که دادیم حیف از پای صندوقی که رفتیم کودتای شبانه علیه انتخاب مردم: وزارت کشور جای موسوی را با احمدی‌نژاد عوض کرد ساعتی پس از پلمب دو طبقه از ستاد اصلاح‌طلبان حامی موسوی با حکم قاضی مرتضوی، پلیس ضد شورش به مردم تجمع‌کننده در محل ستاد مرکزی میرحسین موسوی حمله کرد و به طور ناگهانی با باتوم و گاز اشک‌آور هواداران موسوی را پراکنده کرد. طبق اخبار رسیده، ستاد مرکزی موسوی در حال حاضر پلمب شده و در خیابان اطراف آن (از میدان ولیعصر تا میدان فاطمی، از میدان فاطمی تا تقاطع خیابان کاج) مقررات منع عبور و مرور و چیزی شبیه حکومت نظامی برقرار است. این حمله غیرمنتظره چند دقیقه پس از آن صورت گرفت که خبرگزاری فارس (وابسته به سپاه پاسداران) ادعا کرد احمدی‌نژاد 21 میلیون از 31 میلیون رای شمارش شده را کسب کرده است. خبرگزاری فارس با سابقه دهها دروغ در هفته‌های اخیر، این بار در حالی از رای بالای شصت درصدی احمدی‌نژاد خبر می‌داد که در هیچ دوره‌ای از انتخابات تا این ساعت، چنین حجمی از آرا قابل تجمیع و جمع‌بندی نبود؛ چه رسد به اعلام نتایج نهایی. صاحبنظران سیاسی و وزارت کشوری نیز تصریح می‌کنند که تا ساعتی که خ

كدخدا

به نظرم ما بازیچه بودیم همین !