سیزده آبان و شعله های پیش بینی نشده!

صفحه شطرنج شاید شباهت بسیاری با صحنه سیاسی داشته باشد، و سیاستمدار همچون بازیگر شطرنج. مهارت یک شطرنج باز در پیش بینی های اوست، هر چه حرکات بیشتری را پیش بینی کند. احتمال پیروزی بیشتری دارد. اما در بازی شطرنج و در یک فضای توام با قانون در صورت باخت امکان مبارزه و شروع دوباره وجود دارد، اما اگر نخواهیم ابزار قانونی را بپذیریم، جز تخریب حریف و برهم زدن بازی کاری دیگری وجود نخواهد داشت.

اما در صحنه سیاست و در یک سیستم چند صدایی، متکثر و قانون محور، در صورت باخت یک سیاستمدار حزب وی درصدد شروع دوباره با یک برنامه جدید بر خواهد آمد. اما در سیستم  تکصدایی، فرد محور ، قانون گریز و اقتدار گرا اولین اشتباه همان آخرین اشتباه و برابر با باخت وی خواهد بود. پس در این سیستم بازیگر عملا اجازه باخت و اصولا را اشتباه ندارد، چرا که خود دروازه های بازگشت و اصلاح سیستم را بسته است.

این تشبیه زمینه را برای مقایسه اوضاع کنونی ایران فراهم می آورد... اکنون نمی دانم آیا بازیگران نمایش 22 خرداد به زعم خود توانسته اند حرکات مردم را تا به امروز پیش بینی کنند؟ اگر آری بی شک آنان پیروز واقعی این بازی خواهند شد! اما در غیر این صورت سرنوشتی جز شکست و حذف در پیش روی نخواهند داشت. راه سومی هم شاید با توجه به ساختار قدرت ایران وجود داشته باشد، آن هم  پذیرش شکست از طرف بازیگر اصلی و قبول شرایط حریف، که شاید در این وضعیت گزینه حذف جای خود به گزینه های ملایم تری بدهد، در این صورت بی شک وضعیت کشور به سرعت تغییر و رو به سامان خواهد رفت بدهد.

13 آبان 88 پرده ای دیگر از نمایش بازی طراحان نتایج انتخابات دهم رقم خورد و و پیروزی دیگری از آن مردم گردید.

زنده باد ایران. زنده باد مردم. زنده بادآزادی.

/ 20 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
**فرزانه**

[هورا] [هورا][هورا] بسیار امید بخش بود [هورا][هورا][هورا]

دختر ایران

یک ماه پیش به من ایمیلی اومد که باور نکردم موبایل , HDTV و ... رایگان ، من هم باور نکردم خوندم و عضو شودم حالا دیروز گوشی برام اومد به خاطر همین میگذارم تا شما هم عضو بشین مدت اومدن گوشی حدود 3 هفته هست گوشی که من انتخاب کرده بودمn96 نوکیا ثبت نام (برای دریافت هدیه رایگان موبایل؛گیم،تلوزیون و .... ) دروغ نیست واقعیت داره عضویتش هم رایگانه (به نظر من که هیچ ضرری نداره) 10 دقیقه هم بیشتر طول نمیکشه چرا این شرکت هدایای مجانی می دهد ؟

باران

منم اون نقاشی سیاه سپید اون که حتی خواب رنگی هم ندید! رو تنش رسم بهارو کشیدن اما رنگین کمونش رو دزدیدن!!

بادصبا

من حتما" به شما سر می زنم

بادصبا

هنوز دامنه دارد هنوز هم که هنوز است درد دامنه دارد شروع شاخه’ادراک طنین نام نخستین تکان شانه’ خاک وطعم میوه’ ممنوع که تا تنفس سنگ ادامه خواهد داشت ودرد هنوز دامنه دارد.... قیصر امین پور عزیز[گل]

سمنو

میر حسین خبیث مرد الفاتحه