اسفندگان

امروز ايميلي دريافت كردم كه تمام و كمال عرضه مي كنم :

می‌دانم! در جامعه‌ای که تمام تعطيلی‌هايشاز نوع عزاداری است و جشن‌هایش هم در مواجهه با عزاداری‌ها بی‌رنگ می‌شوند، سخت است دل نبستن به جشن‌های اين و آن. می‌دانم که هر بهانه‌ای برای شاد بودن در اين داغان سرا غنيمت است. می‌دانم که از نسل دايناسورها هستم و نه نوشته‌هايم و نه ديدگاههايم ديگر خريداری ندارند و ميهن دوستی به ‌قدر تفاله‌ای نمی ارزد. با اين همه فقط يک نکته کوچک: شما که می خواهيد شاد باشيد، شما که می‌خواهيد به عشقتان هديه بدهيد، اگر تنها کمی، بسيار کم، در ميان اين هياهو نيمه علاقه‌ای هم به اين کهن سرا داريد، برايتان فرقی می‌کند که هديه‌ تان را به جای 14 فوريه (26 بهمن ماه)، 29 بهمن ماه بدهيد؟

بهترنيست به جای اينکه از ماه‌های ديگران استفاده کنيم ، از ماه خودمان استفاده کنيم؟ آيا بهتر نيست به جای اينکه زادمرگ يک کشيش مسيحی را جشن بگيريم، يک جشن کهن خودمان را زنده کنيم؟ آيا بهتر نيست يک جشن چند هزارساله‌ی ايرانی را به جای يک جشن چندصدساله اروپايی جشن بگيریم؟ آيا بهتر نيست به جای ولنتاين غريب ، که هیچگونه به زبان فارسی نمی‌آيد، اسفندگان (سپندارمزگان) را جايگزین کنيم؟ نگوييد که هم اين خوب است هم آن، خواهش می کنم نگوييد، در اين هجوم تبليغاتی وسيع که در حال غرق شدن هستيم اگر کمی شل بدهيم تا صد سال ديگر هيچ چيز از ما باقی نمی ماند. آنقدر حجم تبليغاتی غرب بالا است که کافی است کوچکترين چيزی از آنان را وارد کنيم تا ديگر هيچ جايی برای رسوم خودمان نماند[1].

چرا فکر می‌کنيم که همه کار را بايد دولت انجام دهد؟ درست که آنها از ايرانی بودن هيچ نمی‌دانند که اگر می‌دانستند اينگونه ما را به قهقرا نمی‌کشاندند. پس خودمان به عنوان يک ايرانی کجاييم؟ می دانم بسيار چيزهای مهم‌تر وجود دارد. اما! همين پيروزی های کوچک دلگرممان می‌کند، بياييد تا اين جشن به مغزاستخوانمان رسوخ نکرده، جشن اسفندگان را جايگزینش کنيم. بد است جشن يلدا؟ بد است نوروزو چهارشنبه سوری؟ پس چرا بد باشد اين سنت نمی دانم چند هزار ساله که آغازش پشت زمانها گم شده است.

می‌دانم دير است، می‌دانم خواننده ها کمند،ولی مهربانی کنيد، اگر تنها حس کرديد که اين نوشته تلنگری است، لينک اين نوشته را برای دوستانتان بفرستيد. اگر بخواهيم در آينده‌ای نزديک می‌توانيم. تنها دو هفته مانده، تصميمش آنقدر سخت نيست. تنها سه روز هديه تان را بيشتر پيش خودتان نگه داريد، همين!

سپاسگزارم

اگر می خواهيد بيشتر در مورد جشن اسفندگان (سپندارمزگان) بدانيد به http://www.chn.ir/News/?section=2&id=29380 رجوع کنيد.

 

/ 3 نظر / 2 بازدید
نیما

سلام وبلاگ جالب وزیبایی داری حاضر به تبادل لینک هستی ؟

ماني مسيحا